امروز قصد داریم مقاله ای بسیار کامل در خصوص مزایا و معایب ثبت شرکت منتشر نماییم ، یکی از مهمترین دغدغه های افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند این است که آیا بهتر است شرکت ثبت کنند و یا نه ؟؟

در جواب این سوال باید موارد زیادی را در نظر گرفت ، و بهتر است قبل از هر اظهار نظری ابتدا بدانیم ماهیت ثبت شرکت چیست و قانون اساسی کشور ایران نسب به این موضوع چه تعاریفی دارد .

تعریف شرکت :

همانگونه که از نام شرکت پیداست ، این کلمه از ریشه کلماتی همانند شراکت ، شریک و … می باشد ،  لذا شرکت از شراکت دو نفر به بالا ایجاد می شود و این افراد با هم مجموعه ای کاری و ساختار مند ایجاد می کنند که بتوانند به یک هدف خاص ( معمولا اهداف تجاری ) برسند .

در جامعه شراکت های زیادی را می بینیم که بدون اینکه شرکتی ثبت کنند با هم در حال کسب روزی هستند اما از لحاظ قانونی اگر مشکلی ایجاد شود، به سختی می توان از حق شان دفاع نمایند ، لذا پیشنهاد ما این است هر نوع شراکت کاری را با عنوان شرکت ثبت نمایید .

 

انواع شرکت ها از نظر قانون :

درقانون کشورمان انواع مختلفی شرکت وجود دارد که نحوه ارتباط شرکا با هم و مسئولیت های مدنی آنها متفاوت است ، لذا بهتر است به صورت کلی با انواع شرکتها آشنا شویم :

1 – شرکت با مسئولیت محدود

2 – شرکت سهامی خاصپ

3 – شرکت سهامی عام

4 – شرکت تعاونی

5 – شرکت تضامنی

6 – شرکت نسبی

7 – شرکت های مختلط ( سهامی و غیر سهامی )

8 – و انواع موسسات غیر تجاری و سمن ها

 

حال سوال اینجاست که این انواع مختلف شرکتها را چگونه بررسی کنیم و بهترین نوع آن برای شرایط کنونی ما چیست ؟

باید به خدمتتان عرض کنم که این انواع شرکتها موجود هر کدام برای کاربرد های خاص می باشد ، مثلا اگر قصد دارید یک صرافی تاسیس کنید ، ابتدا باید به بانک مرکزی بروید و پس از دریافت موافقت اولیه اقدام به تاسیس شرکت تضامنی کنید ، در بانک مرکزی خودشان شما را راهنمایی خواهند کرد که باید (شرکت تضامنی ) ثبت کنید !!!

اما آنچه مسلم است بیشتر شرکت ها جهت انجام کارهای تولیدی و خدماتی و بازرگانی ، ثبت و تاسیس می شوند ، این گونه فعالیت ها معمولا در دو حالت ( شرکت مسئولیت محدود ، شرکت سهامی خاص ) ثبت می شوند ، پس خیلی خودتان را اذیت نکنید و فقط دو مورد سهامی خاص و مسئولیت محدود را بررسی نمایید .

 

تعریف شرکت با مسئولیت محدود :

برا ی ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به اقدام دو نفر یا بیشتر برای ثبت هست . سرمایه ثبت شرکت با مسئولیت محدود توسط موسسین باید تامین و سرمایه نزد مدیر عامل می ماند و هر یک از شریکان به اندازه ی سرمایه ای که گذاشته اند متعهد می شوند .
در ثبت شرکت ها با مسئولیت محدود ، کمترین هزینه و کمترین امور حقوقی و قانونی را شاهد هستیم و به نظر ما بهترین نوع شرکت برای امور خدماتی و بازرگانی کوچک را دارا است .

 

تعریف شرکت سهامی خاص :

برای ثبت شرکت سهامی خاص حداقل اعضای شرکا  3 نفر می باشد . حداقل میزان سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص  به میزان یک میلیون ریال می باشد. داشتن 2 نفر به عنوان بازرس در شرکتهای سهامی خاص الزامی می باشد . وجود هر یک از سمت های مدیرعامل ، رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس در شرکت سهامی خاص اجباری بوده و هر کدام معمولا به مدت دو سال تعیین می گردد و بعد از اتمام دوره مذکور مجددا باید صورتجلسه جدید ثبت شود . معمولا شرکت های عمرانی و خدماتی که در شهرداری ها فعالیت دارند، شرکت سهامی خاص را انتخاب می کنند.

 

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص :

در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکا حداقل 2 نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل 3 نفر می باشند.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یک میلیون ریال است.
در شرکت سهامی خاص حداقل 35 درصد سرمایه باید نقدا در یکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه گردد. در شرکت با مسئولیت محدود فقط سرمایه در اوراق شرکت قید میگردد.
انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است. در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند.
انتخاب روزنامه کثیرالانتشار در شرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت، الزامی و سرمایه در شرکت سهامی خاص به سهام تقسیم و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند.

 

شرکت مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص :

این سوال را نمی توان به طور قطعی جواب داد زیرا در برخی موارد سهامی خاص بهتر است و در برخی موارد مسئولیت محدود ، اما آنچه مسلم است این است که انجام و مدیریت بعدی در شرکت با مسئولیت محدود ساده تر است ولی در سهامی خاص مراحل اداری در زمان تاسیس شرکت و همچنین اخذ تصمیمات هیئت مدیره و تنظیم صورتجلسات سخت تر است اما می توان گفت که یک شرکت سهامی خاص معتبر تر است .

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت:

1- شناسنامه همه شرکا

2- کارت ملی همه شرکا

3- آدرس و کدپستی محل سکونت همه شرکا و محل دفتر مرکزی شرکت

 

نکته مهم مالیاتی بعد از ثبت شرکت :

بعد از مرحله ی ثبت جهت مراودات مالی و تعیین مباحثات مالی باید در حوزه ی مالیاتی مربوط به شرکت(یعنی نزدیک ترین حوزه مالیاتی به مرکز اصلی شرکت) تشکیل پرونده مالیاتی داد و کد اقتصادی 12 رقمی را دریافت نمود. تا 2 ماه بعد از ثبت شرکت مهلت تشکیل پرونده مالیاتی را دارند در غیر اینصورت ابتال تمبر سرمایه شرکت 3 برابر می شود.

 

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایران را بیشتر بررسی کنیم ، اصلا چرا باید شرکت ثبت کنیم :

مزایای ثبت شرکت :

1 – فعالیت قانونی و در حمایت قانون و دولت

2 – دفاع از حق در برابر مشکلات پیش آمده

3 – ایجاد اعتبار بیشتر در کسب و کار

4 – امکان دریافت نمایندگی های شرکتهای داخلی و بین المللی

5 – امکان استفاده از تسهیلات و وام های بزرگ بانکی و استفاده از امکانات ایجاد شده توسط سازمانهای دولتی

6 – تقسیم مسئولیت ها و وظایف بین اعضای شرکت

 

معایب ثبت شرکت :

1- شما با ثبت شرکت ، باید همه رفتارها و عملکردتان مطابق قانون تجارت باشد ، پس اولین عیب آن این است که یک کتاب قانون تجارت باید روی میز کارتان باشد و مطالعات کلی نسبت به آن داشته باشید .

2- باید هر ساله به صورت دقیق دفاتر مالی شرکت را تکمیل و وضعیت سود و زیان شرکت را مشخص نمایید و در پایان هم مالیات را پرداخت کنید .

3- شما باید حتما یک مکان مشخص جهت دفتر اصلی شرکت معرفی کنید ( البته در مواردی خاص آن مکان می تواند منزل مسکونی تان باشد )

4- هزینه های حقوقی ناخواسته ( مثلا : در شرکتهای سهامی هر چند وقت باید هزینه ای بابت تنظیم و ثبت صورتجلسات پرداخت نمایید . )

 

مراحل ثبت شرکت چیست :

در سالهای کنونی و با همت دولت بیشتر خدمات و امور توسط دولت الکترونیک انجام می شود، امروزه کار ثبت شرکت توسط یک ثبت نام اینترنتی انجام می شود و در پایان هم هزینه های مربوطه را پرداخت می کنید و اوراق رسمی شرکتتان را به صورت فیزیکی دریافت می کنید …

این پایان ماجرا نیست ، چون وب سایت و سامانه ثبت شرکتها در دسترس عموم است افراد خودشان اقدام به این کار می نمایند و ممکن است با آزمون و خطا شرکت را ثبت کنند ، اما پس از اتمام کار ، تازه به اشتباهات شان پی میبرند ، اینکه شما اگر کد پستی را شتباه وارد کنید ممکن است چه اتفاقی رخ دهد ، اگر موضوع فعالیت شرکت را درست انتخاب نکنید و یا روابط بین شرکا درست تعریف نگردد ممکن است در آینده شرمایه گزاری شما را با چه خطراتی مواجه کند .

 

راه حل پیشنهادی ما : بهتر است بدون اتلاف وقت و هزینه ، این کار را به یک موسسه معتبر ثبت شرکت بسپارید .

 

انتخاب نام شرکت :

یکی از مهمترین دغدغه های افرادی که می خواهد شرکت ثبت کنند انتخاب نام شرکت است ، به صورت کلی این را بگوییم که نام شرکت باید سه سیلاب باشد و این نام نباید تکراری باشد و اینکه باید از اسامی اصیل ایرانی ( فارسی ، کردی ، ترکی و …. ) باشد مانند : شرکت پیام فناوران پیشرو

ما در همین وب سایت دو مطلب بسیار جامع در خصوص انتخاب نام شرکت نگاشته ایم ، می توانید با مطالعه آنها به اطلاعات بیشتری دست یابید : [  راهنمای انتخاب نام شرکت ]

البته اگر کار ثبت شرکت تان را به موسسه ثبت شرکت دیاکو بسپارید ، کارشناسان ما در این خصوص شما را یاری خواهند نمود  .

 

هزینه های ثبت شرکت به چه صورت است :

معمولا ما ایرانیها قبل از هر اقدامی ابتدا دوست داریم هزینه های آن را برآورد نماییم و این موضوع در خصوص افرادی که قصد ثبت شرکت دارد هم صدق می کند .

هزینهای ثبت شرکت دارای متغیر های زیادی است ، اما ما در موسسه ثبت شرکت دیاکو این تضمین را به شما می دهیم که کمترین هزینه و بهترین خدمات را همواره به مشتریان خود عرضه کرده ایم . دوست داریم که ابتدا با چند موسسه ثبت شرکت معتبر تماس بگیرید و در پایان هم با ما تماس بگیرید و هزینه کار مورد نظرتان را استعلام کنید .

 

آیا انتخاب موضوعات فعالیت شرکتها آزاد می باشد :

شما در هر حوزه ای که دوست دارید می توانید شرکت ثبت کنید ، مگر اینکه منع قانونی وجود داشته باشد مثلا شما در خصوص قاچاق انسان و یا کالا نمی توانید شرکت ثبت کنید زیرا این فعالیت ها مجرمانه است ، مثال دوم : و یا اگر در خصوص امور پزشکی و درمانی قصد تاسیس شرکت دارید ، ابتدا باید از وزارت بهداشت و درمان باید مجوز های لازم را اخذ نمایید .

در شرایط کنونی شرکت ثبت کنیم ؟

در شرایط کنونی شرکت ثبت کنیم ؟

آیا در شرایط کنونی اقتصادی و نابسامانی اوضاع اقتصادی شرکت ثبت کنیم :

همه کشور های هر چند سال یکبار دچار رکود اقتصادی می شوند و این موضوع بسیار بدیهی و غیر قابل انکار است که در کشور ایران این اتفاقات همیشگی است ، پس این رفتارهای اقتصادی جزو ذات بازار ایران است ، ما نمی توانیم بخاطر یک اتفاق و یا نوسان ارز ، دست از فعالیت بکشیم و هیچ کار اقتصادی نکنیم ، به نظر ما بهتر است بدون توجه به هر چیزی ، شرکتتان را ثبت و فعالیت تان را با درک شرایط موجود آغاز کنید …

 

بدون شک آینده از آن کسانی است که زودتر شروع کرده اند ، پس به دلتان بد راه ندهید و اولین قدم ثبت شرکت تان و راه اندازی یک کسب و کار قانونی را بردارید ، انشاله خدا هم به کسب و کارتان برکت داده و هر چه سریعتر مراحل رشد و ترقی را طی نمایید .

 

ما در ثبت شرکت دیاکو می توانیم مشاوری امین در کنار شما عزیزان باشیم و کلیه اقدامات مربوط به ثبت شرکت تان را در هر کجای ایران عزیز انجام دهیم .

 

برخی از فعالیت های ثبت شرکت دیاکو به شرح زیر است :

1 – مشاوره ثبت شرکت و انجام ثبت شرکت

2 – مشاوره تعیین نام شرکت

3 – مشاوره تعیین موضوع فعالیت شرکت

4 – مشاوره حقوقی به مدیران عامل شرکتها در خصوص تنظیم و ثبت صورتجلسات و تغییرات شرکتها

5 – مشاوره در خصوص اقدامات بعد از ثبت شرکت ( کد اقتصادی ، پلمپ دفاتر ، ثبت علامت تجاری و .. )

6 – قبول وکالت در خصوص دعاوی شرکا در شرکتها

 

این مقاله ( مزایا و معایب ثبت شرکت ) توسط تیم تحقیق و توسعه موسسه ثبت شرکت دیاکو نگاشته شده است .

امیدواریم که توانسته باشیم سوالات و ابهاماتی که در ذهن شما بود را برطرف سازیم ، اگر باز هم سوالی دارید می توانید خیلی سریع و آسان با خط تلفن رایگان ما تماس بگیرد و با کارشناسان ثبت شرکت ما مشاوره نمایید »»   02632400680  در خدمت شما هستیم .

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5٫00 out of 5)

Loading...