افرادی حقیقی یا شرکت هایی که به صورت حقوقی با عقد قرارداد برای انجام امور در نظر گرفته می شوند را پیمانکار می نامند. کارهایی از قبیل تهیه، حمل، نصب، ساخت و ساز و اجرا و… از جمله کارهای پیمانکاری محسوب می شوند. شرکت های پیمانکاری بر اساس تعداد افراد، سوابق، تجربه و توان مالی رتبه بندی می گردند. در برخی موارد بعضی از شرکت های طرف قرارداد فردی را به عنوان ناظر بر کار شرکت پیمانکار انتخاب می نمایند تا کار با دقت و جدیت بیشتری انجام گردد.

انواع شرکت پیمانکاری

شرکت های پیمانکاری طبق آیین نامه معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری به یازده گروه تقسیم می شوند که عبارتنداز؛
۱-نیرو
۲-راه وترابری
۳-ساختمان
۴-نفت وگاز
۵-صنعت و معدن
۶-ارتباطات
۷-تاسیسات و تجهیزات
۸-کاوش های زمینی
۹-کشاورزی
۱۰-مرمت آثار باستانی
۱۱-آب

چگونگی ثبت شرکت پیمانکاری در کرج

برای ثبت شرکت پیمانکاری شما می توانید شرکت را در دو حالت سهامی خاص یا مسئولیت محدود ثبت نمایید. افراد موسس باید در ابتدا نسبت به نوع شرکت ثبتی خود تصمیم بگیرند ولی بنا به دلایلی شرکت سهامی خاص بهتر است، زیرا مناقضه گذار ارزش بیشتری برای شرکت های پیمانکاری با نوع سهامی خاص قائل است. در شرکت های با مسئولیت محدود ۳۵% سرمایه به هنگام ثبت و ۶۵% باقی در عرض یک سال مالی در حسابی واریز می شود. برای شرکت های سهامی خاص دوره حیات در نظر گرفته می شود به طوری که رسیدگی بیشتری برای این شرکت ها نیاز است. در طول دوره نیز بازرسین و هئیت مدیره باید تمدید شوند. هرسال جلساتی تحت نظر بازرسین و هیئت مدیره تشکیل می شود و شرکت تحت کنترل هستند. نقش و اهمیت چنین شرکت هایی در در کتاب قانون تجارت بیان شده است؛ بنابراین برای پیمانکار شرکت سهامی خاص ارزش بالاتری دارد.

ثبت شرکت سهامی خاص تحت موضوع پیمانکاری در کرج

کمترین تعداد افراد برای تاسیس شرکت ۵ نفر است که ۳ نفر عضو هیئت اصلی و ۲ نفر بازرس محسوب می شوند. ارائه کپی مدارک شناسایی برای تمامی اعضای شرکت ضروری است. بعد از گواهی عدم سوپیشینه بودن، اعضا در سایت ثبت نام می شوند. سپس تعیین نام و تهیه اوراق ثبتی اعم از اظهارنامه شرکت سهامی خاص، اساسنامه ثبت شرکت پیمانکاری صورت می گیرد. در مراحل آخر نیز اوراق توسط اعضا امضا شده و صورت جلسه می شود و به اداره ثبت شرکت ها فرستاده می شود. سپس نام شرکت پس از ثبت در روزنامه رسمی ایران منتشر می شود.

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری

شما برای ثبت هر کدام از انواع شرکت پیمانکاری اقدام کرده اید باید رتبه بندی انجام دهید. برای شرکت های تازه تاسیس رتبه ۵ بهترین رتبه محسوب می شود. برای دریافت رتبه ۵ شما نیازمند حداقل یک مهندس با ۵ سال سابقه کاری در رشته مربوط و یک مهندس بدون سابقه به عنوان دو عضو هیئت مدیره هستید. دو مهندس نیز می توانند دارای سابقه کار باشند. سابقه کار ۳ ساله یعنی داشتن تجربه کار در نوع پروژه های اجرایی و بیمه ای که برای رتبه بندی حائز اهمیت است. متصدی رتبه بندی (grade) معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری است و رتبه ها از 5 تا 1 است که 5 پایین ترین و 1 بالاترین است. کسب موفقیت در پروژه ها می تواند عامل ارتقا و بهبود رتبه شرکت باشد. بایدبه این نکته توجه داشت که هر رتبه دارای سقف ریالی در انجام پروژه ها است وحتما رتبه های بالاتر از وسع مالی بهتری برخوردار هستند. به بخش های دولتی دستور داده شده تا عملیات اجرایی خود را به شرکت های دارای رتبه بسپارند. معمولا گرایش های ابنیه و تا سیسات بیشتر مورد استقبال واقع شده چرا که انجام امور ساختمانی توسط آن ها ممکن است. در این گرایش ها به یک معمار و یک مهندس عمران به همراه یک مهندس تاسیسات نیاز است تا بتوان برای اخذ رتبه پیمانکاری آنها دست به کار شد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت پیمانکاری در کرج

1-کامل کردن و تحویل نهایی فرم های درخواستی
2-مشخصات اعضاء و کپی مدارک شناسایی آن ها برابر اصل
3-سه نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص (با امضای تمام اعضای شرکت)
4-دو برگ اظهار نامه از حسابداری اداره ثبت
5-گواهی عدم سوء پیشینه بودن اعضا و شرکای شرکت
نکته: هیچ یک از اعضاء شرکت نباید در کار دولتی مشغول باشند و ممنوعیت قانونی عضویت در شرکت را نداشته باشند.

 

جهت مشاوره فنی با تیم ثبت کرج تماس حاصل فرمایید.
نویسنده: مهری رقمی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)

Loading...