ثبت برند حقیقی چگونه است؟

بدون شک نام برند به گوش همه ما رسیده است.برند را می توان به عنوان علامت، نماد و یا طرحی تعریف کرد که معرف محصولات و خدمات ارائه شده توسط یک گروه صنعتی یا تجاری باشد به طوری که مشتریان بتوانند آن را از دیگر رقبا تمییز دهند. برخورداری از یم برند موفق و نام آشنا می تواند بیش از هر عامل دیگری در تثبیت یک کسب و کار و بعد تر در گسترش آن اثر گذار باشد. اما در سال های اخیر شاهد افزایش درخواست ها برای ثبت برند حقیقی کارفرمایان بوده ایم، به همین دلیل لازم است در این مورد بیشتر بدانیم.

ثبت برند هم برای اشخاص حقیقی و هم حقوقی امکان پذیر است، می توانید در مورد ثبت برند حقیقی و حقوقی با مشاوران ما در تماس بوده و تفاوت های هر یک را جویا شوید.

افراد حقیقی می توانند بدون این که شرکت داشته باشند برند خود را ثبت کنند، همینطور افراد حقیقی می توانند به طور شراکتی مالکیت یک برند را در اختیار داشته باشند.

برای ثبت برند حقیقی کافی است که جواز فعالیت داشته باشید، همچنین در نظر داشته باشید برند حقیقی از نظر اعتبار هیچ تفاوتی با برند حقوقی ندارد.

ثبت برند آنلاین

برای ثبت برند در کرج در ابتدا باید طبقه کالاها مشخص شود و معین گردد که کالا یا خدمت در کدام طبقه جای می گیرد. پس از این که طبقه کالا یا خدمت مشخص شد، باید بررسی شود که نام انتخابی مورد نظر کارفرما قبلاً به ثبت رسیده است یا خیر. لازم است که نام انتخابی برند قبلاً ثبت نشده باشد و با دیگر برندها تفاوت داشته باشد به طوری که از میان دیگر برندها قابل شناسایی باشد.

اگر نام دلخواه کارفرما فارسی باشد می بایست در لغت نامه دهخدا یک مرجع معنایی داشته باشد و توصیف کننده کالا یا خدمت آن برند باشد. همینطور نام برند باید جالب توجه باشد و در ذهن مخاطب اثر مثبت ایجاد کند. از این منظر می توان یک برند موفق را برندی دانست که آسان تلفظ شود، در ذهن شنونده اثر گذار باشد و در خاطر مشتریان بماند.

ثبت برند حقیقی می تواند هم به صورت فارسی و هم لاتین صورت بگیرد اما لازم به ذکر است که برای ثبت برند لاتین باید کارت بازرگانی داشت.

هم اکنون تمامی مراحل ثبت برند از طریق سامانه iripo.ssaa.ir  قابل انجام است. البته در مرحله آخر باید شخصاً برای تشکیل پرونده و ثبت نهایی برند حضور داشته باشید.

ثبت برند حقیقی در موسسه دیاکو
ثبت برند اشخاص حقیقی در موسسه دیاکو

پس از انتخاب نام برند چه باید کرد؟

بعد از اینکه شخص نام برند خود را انتخاب و از تکراری نبودن آن مطمئن شد، باید اظهارنامه ای را مبنی بر ثبت علامت تجاری به اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت های صنعتی ارائه کند.

این اظهارنامه حاوی نام و نام خانوادگی، نشانی محل سکونت صاحب برند ، ده نسخه تصویر لوگو و یا طرح برند درخواستی باشد. ضمناً در این اظهار نامه باید قید شود که این طرح برای چه محصول یا خدمتی قرار است به ثبت برسد. همینطور درخواست دهنده باید آدرسی را در تهران برای دریافت ابلاغیه ها و نامه های مربوط به برند ذکر کرده باشد.

ثبت برند حقیقی چه قدر زمان نیاز دارد؟

برای ثبت برندهای لاتین معمولاً بین 45 تا 50 روز کاری زمان نیاز است، البته می توان گفت این زمان بستگی به ترافیک سامانه و برند انتخابی دارد. طی این مدت کارشناسی ها انجام گرفته و نام تجاری را ارزیابی می کنند. اگر نام مورد تایید نباشد باید مراحل از سر گرفته شود.

رد ثبت برند حقیقی چه دلایلی دارد؟

از جمله معمول ترین دلایلی که ممکن است درخواست های ثبت برند توسط اداره ثبت علائم تجاری رد شود فهرست زیر است :

  • تشابه با سایر برندها
  • تناقض با ضوابز و آیین نامه قوانین تجارت
  • تناقض با اصول و فرهنگ کشور
  • نقص در مدارک ارسالی
  • عدم صلاحیت فرد متقاضی

آیا ثبت برند حقیقی انقضاء دارد؟

شاید بسیاری از دارندگان برند از این واقعیت آگاه نباشند که برندها تاریخ انقضاء دارند. مدت اعتبار هر برند ده سال بوده و بعد از پایان این مدت باید آن را مجددا برای ده سال دیگر تمدید کرد.

برای ثبت برند شخص حقیقی چه مدارکی لازم است؟

با توجه به این که متقاضی ثبت برند خواهان ثبت یک برند برای شخص حقیقی و یا ثبت برند برای شخص حقوقی (شرکت، سازمان ،موسسه) باشد مدارکی که باید ارائه کند متفاوت است.

در این مقاله طبیعتاً قصد داریم مدارک مورد نیاز برای ثبت برند حقیقی را بررسی کنیم :

1. مدارک هویتی متقاضی ( کپی شناسنامه و کپی کارت ملی )
2. کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
3. کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
4. نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10

ثبت برند حقیقی چه مقدار هزینه دارد؟

هزینه ای که برای ثبت برند در نظر گرفته شده است بسته به حقیقی یا حقوقی بودن آن متفاوت است. همچنین تعداد و نوع طبقاتی که برای برند در نظر گرفته می شود نیز می تواند در هزینه نهای تاثیر گذار باشد.

ضمناً باید دانست که علاوه بر هزینه های فوق، هر علامت تجاری مشمول دو نوبت چاپ آگهی در روزنامه رسمی کشور نیز می شود که این خود وابسته به تعداد خطوط و ابعاد علامت و رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن علامت متغیر است، می شود. هزینه هر روزنامه رسمی را باید حداقل 100 هزار تومان در نظر گرفت.

ثبت برند حقیقی در موسسه دیاکو

اگر شما به عنوان یک شخص حقیقی بخواهید برند خود را به ثبت برسانید کافی است طی یک مشاوره حضوری و یا غیر حضوری با مشاوران موسسه دیاکو، از خاص بودن برند خود اطمینان حاصل کرده و اطلاعات تکمیلی را از کارشناسان ما دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید