پس از ثبت نام شرکت و انجام تمامی مراحل فرایند ثبت شرکت در کرج نوبت به ثبت نام کد اقتصادی در کرج می رسد. کد اقتصادی هر شرکتی بنا به نوع فعالیت آن تعیین شده و باید اخذ گردد. با دریافت و ثبت نام کد اقتصادی در واقع عملکرد شرکت را به مشتریان خود معرفی می نمایید. فعالیت های اقتصادی از طریق راه های مختلفی صورت می پذیرد و این روش ها در هر کشوری متفاوت بوده و سبک خودش را دارا است. نظارت و رسیدگی بر این روش ها اهمیت زیادی دارد و باید افراد آشنا به کار در این زمینه ها فعالیت کنند. دریافت کد اقتصادی نیر نوعی نظارت و روش قانونی انجام معاملات یک شرکت به حساب می آید.

کد اقتصادی چیست؟

این کد توسط سازمان امور مالیاتی و بعد از طی مراحل خاصی به فعالان اقتصادی ارائه می گردد. این کد درواقع کدی اجباری برای انجام امور مهم تجاری مثل گرفتن کارت بازرگانی، شرکت در مناقضات و مزایده ها، اخذ قرارداد با شرکت های دولتی و صدور فاکتوز و باز کردن حساب بانکی است.

مزایای دریافت و ثبت نام کد اقتصادی در کرج

از جمله مزایای اخذ کد اقتصادی می توان به کسب مجوز برای فعالیت های تجاری و پرداخت حقوق حق دولت (مالیات) و جلوگیری از رقابت های ناسالم اقتصادی ومالی اشاره کرد.

 آیا ثبت و اخذ کد اقتصادی برای تمامی فعالیت ها ضروری است؟

تمامی افراد و شرکت هایی که در تولید و مونتاژ، واردات، صادرات، توزیع، پخش کالا و کار های خدماتی مشغول فعالیت بوده و برای انجام امور شرکتی خود دارای مکان خاصی هستند، موظف به دریافت و ثبت نام کد اقتصادی اند. اقدامات ثبت نام کد اقتصادی در کرج  بعد از گذشت 2 ماه از ثبت شرکت در کرج صورت می گیرد و برای فعالان تجاری اهمیت فراوانی دارد.

اقدامات لازم برای دریافت کد اقتصادی

۱-ارائه آگهی تاسیس در روزنامه رسمی کشور

۲-ارائه و تحویل قبض بانکی مبنی بر پرداخت مالیات

۳-مراجعه به سامانه اینترنتی برای دریافت کد اقتصادی

۴-اخذ کد اقتصادی مربوط به فعالیت و نوع شرکت

ثبت نام اینترنتی کد اقتصادی در کرج

برای دریافت کد اقتصادی ابتدا به سامانه اینترنتی مراجعه کرده و در مراحل اولیه ثبت نام اشخاص حقوقی صورت می گیرد و بعد از مراحل پیش ثبت نام، نام کاربری و رمز عبور دریافت شده و مراحل کلی ثبت نام تکمیل می گردد. ثبت نام اشخاص حقوقی برای اخذ کد اقتصادی ضروری است چون کد جدید جایگزین کد قبلی در نظام مالیاتی گمرکی اقتصادی می شود. افرادی که مراحل ثبت نام خود را به طور کامل و دقیق انجام دهند از امکانات خدمات الکترونیکی مثل دسترسی به نسخه الکترونیکی پرونده مالیاتی و امضای الکترونیکی در فرایندهای مالیاتی بهره مند می شوند. طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران صاحبان کالا و حق العمل کارگران گمرکی در فعالیت های گمرکی و تجارت های خارجی باید از این سیستم اقدام به دریافت کد اقتصادی کنند. لازم به ذکر است مدت اعتبار یک کد اقتصادی ۱۰ سال است و متقاضی باید بعد از این مدت اقدام به دریافت کد اقتصادی جدید نماید. استفاده افراد حقوقی دیگر از کد اقتصادی یک شرکت غیر مجاز و تخلف شمرده می شود و باید جلوگیری به عمل آید. سوء استفاده و جعل این کد پیگرد قانونی دارد و متخلفین با برخورد قانون مواجه خواهند شد. مراجع قانونی دولت برای افراد و شرکت هایی که اقدام به جعل کد اقتصادی می کنند و مرتکب تخلف می شوند جرایمی از قبیل پرداخت دو برابر مبلغ مورد معامله را مد نظر قرار داده است. هم چنین برای کسانی که این تخلف را برای بار دوم مرتکب می شوند تعطیلی ۳ ماهه محل کار را در پی خواهد داشت و افرادی که برای بار سوم اقدام به جعل کد اقتصادی و تخلف می کنند نیز به مدت ۳_۶ ماه به حبس تعزیری محکوم می شوند. با توجه به ماده ۱۹۶ قانون مدنی کسی که معامله ای انجام دهد آن معامله برای خود آن شخص به حساب می آید، مگر این که در زمان عقد قرار داد خلاف آن را تصریح نماید یا خلاف آن ثابت گردد. صورت حساب پرداختی مالیات باید به سازمان مالیاتی کشور ارائه گردد در غیر این صورت عدم ارایه و استفاده از کد اقتصادی دیگران موجب پرداخت جریمه خواهد شد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه دیاکو مشاوره نمایید و تماس حاصل فرمایید.

نویسنده: مهری رقمی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)

Loading...