نقش بازرس در ثبت شرکت در کرج

نقش بازرس در ثبت شرکت در کرج نظارت بر کارهای مدیران مجموعه و مطلع سازی مجمع عمومی از وضعیت و احوال آن ها است. به همین خاطر هر شرکت سهامی برای انجام این وظایف نیاز به بازرس دارد. مجمع عمومی وظیفه انتخاب بازرسان را بر عهده دارد. مدت ماموریت بازرس یک سال است. صاحبان شرکت باید در نظر داشته باشند که تعیین بازرس امری ضروری بوده و امکان حذف آن نیست. با توجه به ماده ۱۵۳ در صورتی که بازرسی از طرف مجمع عمومی مشخص نشده باشد و هم چنین بازرسان به دلایلی گزارش ندهند، رئیس دادگاه هر شهرستانی تعدادی را بر اساس اساسنامه به عنوان بازرس انتخاب خواهد نمود تا کارها و مسئولیت ها را توسط مجمع عمومی انجام دهند. هیچ اعتراضی نیز بر تصمیم رئیس دادگاه وارد نیست.

نقش بازرس در ثبت شرکت تضامنی

انتخاب بازرس برای شرکت های تضامنی الزامی نیست. در این شرکت ها به دلیل این که تمامی شرکا در امور شرکت نظارت و مداخله دارند، هر کدام از آن ها می توانند کارهای شرکت را مورد بازرسی قرار بدهند؛ اما در صورت تمایل اعضای شرکت آن ها می توانند افرادی را به عنوان بازرس انتخاب کرده و امور را به دست آن ها بسپارند. این کار برای آن ها هیچ مشکل قانونی ندارد. اسامی بازرس های انتخابی باید به اداره ثبت شرکت ها فرستاده شود تا ثبت و آگهی شوند.

چگونگی انتخاب بازرس به هنگام ثبت شرکت در کرج

طبق ماده ۱۴۴ لایحه اصلاحی سال ۱۳۴۷ شرکت سهامی به هنگام ثبت شرکت در کرج و سایر شهرستان ها نیاز به انتخاب یک بازرس دارند. چنان چه کارهای شرکت زیاد باشد انتخاب بیش از یک بازرس مشکلی ندارد. بر اساس ماده ۱۴۶ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ انتخاب و تعیین چند بازرس به عنوان علی البدل نیز برای شرکت ضروری است تا در صورت فوت، استعفا و سلب شرایط بازرسان اصلی انجام وظایف به آن ها محول شود. توجه داشته باشید که بازرسان انتخابی در زمان ثبت شرکت در کرج و سایر شهر ها نباید نسبت فامیلی با اعضای شرکت داشته باشند.

بازرس دارای دو نوع مسئولیت است:

– مسئولیت کیفری

– مسئولیت مدنی

بازرس

وظایف بازرس پس از ثبت شرکت در کرج به شرح زیر است:

1- وظیفه رسیدگی به حساب ها
بازرس باید تمامی اعداد و ارقام موجود در حساب ها را بررسی و مورد محاسبه قرار دهد و آن را به صورت صحیح به مجمع عمومی ارائه دهد. هم چنین بازرس باید دقت داشته باشد که اسناد اصل بوده و جعلی در آن ها صورت نگرفته باشد. رسیدگی به صحت و درستی صورت دارایی و صورتحساب دوره جامعی و ارائه به مجمع عمومی عادی از مسئولیت های اصلی بازرسان است.
2- نظارت کامل بر امور مدیران شرکت
بازرس وظیفه بررسی صحت مطالب و اطلاعات داده شده مدیران را بر عهده دارد. این بخش از وظایف بازرس به ماده ۱۴۸ لایحه قانون مربوط می گردد. چنان چه مدیران اطلاعات غلط در اختیار سهامداران قرار دهند بازرس موظف است مجمع را مطلع نماید.
۳_بازرس ماموریت اطلاع رسانی دارد.
اگر در حساب های مشخص شده در زمان ثبت شرکت تخلفی صورت گیرد بازرس موظف به اطلاع دادن آن به مراجع قانونی است. این کار باعث فعالیت بیشتر و با دقت مدیران در رابطه با امور شرکت خواهد شد.
۴_بررسی تمامی درآمدها و هزینه های شرکت و تحویل آن به سهامداران
این کار به عنوان نقش بازرس در ثبت شرکت مهم و ضروری است.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه دیاکو مشاوره نمایید و تماس حاصل فرمایید.

نویسنده: مهری رقمی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)

Loading...